VaK Zlín bude vlastnit srdce vodárny

VaK rozhodl o vybudování vlastního regionálního vodohospodářského řídicího a krizového centra. To zajistí efektivnější a bezpečnější fungování téměř stovky vodárenských objektů v regionu.

Nový dispečink pokryje také komunikaci se zákazníky a řešení krizových situací. Projekt za přibližně 15 milionů korun bude dokončen do roku 2020.

Myslím si, že tato klíčová část vodárenské infrastruktury má být pod kontrolou jejího vlastníka, tedy VaK. Proto jsme s Moravskou vodárenskou vyjednali nové organizační uspořádání. Po rekonstrukci řídicího centra jí ho pronajmeme smlouvou o rozšíření předmětu nájmu,“ říká předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. „Pro VaK Zlín jsou důležité dvě věci. Zaprvé, rekonstrukce dispečinku umožní zajistit kybernetickou bezpečnost dispečerského pracoviště a vysokou efektivitu řízení. Zadruhé, do našeho majetku opět dostaneme i srdce vodárny. Je to další krok VaK k přípravě do budoucnosti, který umožní férové posouzení různých možností provozování,“ dodává.

Nový řídicí systém zvýší fyzickou a kybernetickou bezpečnost dispečinku i provozní spolehlivost systému zásobování vodou. V případě poruch také zkrátí dobu nezbytně nutné odstávky vody pro spotřebitele. Systém rovněž zrychlí odhalování případných úniků vody v síti a tím zajistí efektivnější a úspornější provozování vodovodní sítě. V neposlední řadě umožní technicky vyspělé pracoviště operativně řídit a koordinovat s integrovaným záchranným systémem v případě mimořádných událostí (povodně, požáry, havárie a podobně).
Vodovody a kanalizace Zlín, a.s.
Zdroj vody pro více než 170.000 odběratelů ve Zlínském kraji

Kontaktujte nás

Tř. Tomáše Bati 383,
760 49 Zlín
tel.:577 124 281
577 124 284
577 104 619
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.