VaK Zlín zahájil modernizaci čistírny odpadních vod Kašava

VaK Zlín pokračuje v obnově vodárenské infrastruktury a ochraně životního prostředí a vodních zdrojů v regionu. Za 35 milionů korun zmodernizuje čistírnu odpadních vod v obci Kašava v blízkosti vodní nádrže Slušovice. Vzroste nejen kvalita vypouštěné vody, ale i kapacita čistírny. Investice nijak neovlivní cenu vodného a stočného, neboť ji celou financuje Moravská vodárenská nad rámec běžného nájemného.

Ekologie a ochrana životního prostředí jsou pro nás vždy prioritou. V případě čistírny odpadních vod Kašava to platí dvojnásob. Leží totiž nad vodní nádrží Slušovice, která je jedním z klíčových zdrojů pitné vody pro východní část Zlína,“ hodnotí význam investice předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.

Modernizace přinese nové mechanické čištění, úpravu kalového hospodářství a biologického čištění včetně nové dosazovací nádrže a moderní řídicí systém ČOV propojený s centrálním dispečinkem ve Zlíně.

Čistírna v Kašavě již nedostačovala kapacitně. Maximální potenciální průtok proto navyšujeme z dvaceti na padesát litrů vody za vteřinu. Zvyšujeme také kvalitu vyčištěné vody vypouštěné do potoka Ostratka a dešťové vody směřující do řeky Dřevnice. Důraz klademe zejména na odbourání dusíkatého znečištění a fosforu a na snížení zápachu pomocí dezodorizačních filtrů,“ dodává Březík.

Obec Kašava má 897 obyvatel, na ČOV je jich napojeno 833, tedy více než 90 procent.

Investice se nepromítne do ceny vodného a stočného. Celou ji financuje společnost Moravská vodárenská z vlastních zdrojů nad rámec běžného nájemného. To v roce 2018 dosáhne částky 133 milionů korun. Stejným způsobem je financována také rekonstrukce čistírny odpadních vod v Luhačovicích, kde Moravská vodárenská investuje 45 milionů korun.S pozdravem
 
VaK PressPoint
Vodovody a kanalizace Zlín, a.s.
Vodovody a kanalizace Zlín, a.s.
Zdroj vody pro více než 170.000 odběratelů ve Zlínském kraji

Kontaktujte nás

Tř. Tomáše Bati 383,
760 49 Zlín
tel.:577 124 281
577 124 284
577 104 619
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.