Skip to main content





První shoda kolem vody po 15 letech

Dobrý den všem,
 
tentokrát si obsah našeho firemního "občasníku" INFOKAPKA vypůjčím od tiskového mluvčího města Zlína. Tisková zpráva byla vydána po společném jednání u primátora města ohledně situace ve vodárenství ve zlínském regionu 


Zlín – Vylepšit ekonomické podmínky tzv. provozního modelu, modernizovat vodovodní infrastrukturu bez dopadu na ceny vody, nalézt možnosti čerpání evropských dotací a vypracovat vizi dlouhodobého rozvoje společnosti Vodovody a kanalizace Zlín – s těmito cíli vstoupilo město Zlín do dalšího jednání ohledně složité situace ve vodárenství na Zlínsku. „Postupujeme po jednotlivých krocích, snažíme se odstraňovat konkrétní problémy. Čtyři body, které jsme účastníkům jednání představili, považujeme za zásadní,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek, který jednání na zlínské radnici svolal.

K jednomu stolu zasedli kromě zástupců Zlína také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, představitelé Otrokovic v čele se starostou Jaroslavem Budkem, předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík a také Martin Bernard, ředitel společnosti Moravská vodárenská (MOVO), která má od VaK pronajatou vodárenskou infrastrukturu. „Dobře, že jsme se potkali. Je na čase vylézt ze zákopů a jednat. Cíle Otrokovic a dalších tří obcí, se kterými jsme o jednání s volenými zástupci Zlína požádali, jsme představili již na předchozích jednáních. Jde nám zejména o zajištění zdrojů pro obnovu a rozvoj infrastruktury bez negativních dopadů na vodné a stočné, dotační přijatelnost, zásadní zlepšení pozic menších akcionářů-obcí a trvání solidarity vodného a stočného v regionu. S částí cílů, které představilo město Zlín, lze souhlasit. Cíle jsou jedna věc, cesty různé a měly by být přednostně diskutovány na platformě obcí. Aktivní kroky musí činit především VaK Zlín, který jsme k transparentnosti vyzvali. Za nás jsme ještě vznesli mimo jiné požadavek na analýzu ekonomických výsledků VaKu, chceme si ověřit údaje, které jsou již prezentovány,“ prohlásil otrokovický starosta Jaroslav Budek.

S dalšími ekonomickými ukazateli se na jednání seznámil i hejtman Zlínského kraje. „Je třeba předložit starostům analýzu, jakých cen by dosáhla společnost VaK Zlín při vlastním provozování a zda nelze stejné podmínky dohodnout se současným provozovatelem. Ušetřilo by se. Zdrcující pro mě byla informace, že soudy už stály padesát milionů korun,“ konstatoval Jiří Čunek.

Podle Svatopluka Březíka je VaK už nyní připraven pomáhat městům a obcím s administrací žádostí o dotace. Pro jejich případné přijetí je také schopen vytvářet odpovídající podmínky. „Kterýkoliv ze starostů se na nás může obrátit, všem pomůžeme. Nejenom s žádostmi o dotace, jsme připraveni jim nadále vytvářet co nejlepší servis. Dveře mají u nás otevřené,“ uvedl Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín. Dodal, že v mnoha případech by podle něj byli investoři z řad obcí se svými žádostmi o dotace na budování vodárenské infrastruktury úspěšní.

Podle Moravské vodárenské se podmínky tzv. provozního modelu od roku 2004, kdy byl uzavřen, v posledních letech již výrazně změnily, což se projevuje i na ziscích této společnosti, patřící nadnárodnímu koncernu Veolia. Určitý prostor pro další úpravy tady přitom stále ještě je. „Jsme připraveni o nich jednat. Naším zájmem je na Zlínsku působit dlouhodobě, což půjde jen tehdy, když budou partneři spokojení,“ prohlásil Martin Bernard, ředitel MOVO.

Na dnešní setkání naváží další jednání včetně semináře, který v horizontu příštích týdnů zorganizuje město Zlín.
 
Zlín 7. dubna 2017 

Mgr. Zdeněk Dvořák, tiskový mluvčí Magistrátu města Zlína


„Za VaK Zlín dodávám, že vedení VaKu má dlouhodobě trvalý zájem na konsolidaci situace ve vodárenství. Vítám, že se na ní mohou a chtějí po letech sporů účastnit i důležití aktéři na Zlínsku.“ V příloze jsou další články na téma voda ve Zlíně. 



S pozdravem
 
Ing. Svatopluk Březík
předseda představenstva
Vodovody a kanalizace Zlín, a.s.