ZMĚNA PROVOZOVATELE VE VAK ZLÍN BY VÝRAZNĚ ZVÝŠILA CENY VODY (InfoKapka)

Podle Sekulova záměru je možné snížit cenu vodného a stočného o 10 Kč/m3. Posouzení návrhu, které pro VaK Zlín připravila renomovaná poradenská společnost Grant Thornton, ale ukazuje pravý opak – jeho realizace by vedla k navýšení ceny až o 10 Kč/m3 či snížení prostředků na obnovu vodárenské infrastruktury téměř o polovinu. „Návrh pana Sekuly se opírá o mylné ekonomické předpoklady. Zajištění provozování vlastními silami VaK Zlín by v současné situaci znamenalo zvýšení ceny vodného a stočného o téměř 10 Kč/m3 či významné omezení investic do infrastruktury,“ hodnotí návrh Pavel Válek z poradenské společnosti Grant Thornton. „V příštích letech plánujeme do obnovy a rozvoje vodovodů a kanalizací vložit až 100 milionů korun ročně, realizace plánu pana Sekuly by tyto investice snížila o 50 milionů korun, tedy téměř o polovinu“ dodává předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
Návrh Pavla Sekuly počítá s ukončením spolupráce s Moravskou vodárenskou a s provozem vodárenské infrastruktury pod taktovkou VaK Zlín. Náklady na toto převzetí a zajištění zbylého provozního majetku Sekula odhaduje na 125 milionů korun. Tento odhad se však podle Grant Thornton neopírá o reálná fakta a je silně podhodnocen. „Odhad prvotních nákladů na pořízení provozního majetku ve výši 125 milionů, který prezentuje pan Sekula, je nereálný. Naše výpočty ukazují, že by se jednalo o více než 500 milionů korun. Při nutnosti takové jednorázové investice není možné snižovat cenu vodného a stočného a zároveň udržet rozvoj vodárenské infrastruktury na dostatečné úrovni,“ uvedl Válek.
Strategie, kterou připravil Pavel Sekula, počítá také s nulovým ziskem nové provozní společnosti a následným snížením ceny vodného a stočného o 10 Kč/m3. Hodnocení Grant Thornton však jasně ukazuje, že zisk současné provozní společnosti je nižší než zisky okolních municipálně vlastněných provozních společností a případné snižování ceny vodného a stočného je možné pouze na úkor obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury. „Současné nastavení provozní smlouvy mezi VaK Zlín a MOVO představuje jedno z nejvýhodnějších nastavení z pohledu vlastníka vodohospodářského majetku v České republice, se kterým jsem se v poslední době potkal. Jednoznačně jde o výsledek několikaletého snažení představenstva VaK Zlín a jeho akcionářů o dosažení co nejlepších podmínek,“ konstatuje Válek.
Přílohy ke článku
- Ekonomická analýza možnosti samostatného provozování (Pavel Sekula)
- Komentáře k dokumentu Grant Thornton (Pavel Válek)
- Komentáře k dokumentu (RNDr. Miroslav Vykydal)
- Přehled odvodů státu z vodného a stočného SOVAK 2014
Článek z portálu Naše voda
http://www.nase-voda.cz/zmena-provozovatele-ve-vak-zlin-vyrazne-zvysila-ceny-vody/
