Skip to main content

Konference VODA Zlín 2019: VaK Zlín prezentoval úspěšné projekty

Zlín 18.3.2019 – Na 23. ročníku mezinárodní vodohospodářské konferenci VODA Zlín 2019, kterou zahájil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, prezentoval VaK Zlín své výsledky.

Na 300 odborníků z oboru vodárenství se sjelo do Zlína na dvoudenní konferenci, jejímž hlavním cílem byla prezentace nových technologií, materiálů a řešení, diskuze o bezpečnosti systémů zásobování vodou, aktuální výzvy ve vodárenství ČR a samozřejmě také otázka, jak se postavit boji se suchem v budoucnosti.

Na začátku konference vystoupil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Dle jeho slov došlo v oblasti vodárenství v minulém období k řadě změn. Byly uzavřeny dohody a vztahy upraveny tak, že v současnosti je situace výhodná pro dodavatele i odběratele, ačkoliv si to někteří političtí oponenti stále nemyslí. Současné uklidnění situace podle Čunka v důsledku vede k tomu, že kromě politických sporů je možné se věnovat odborným otázkám.

Po vystoupení ředitele SOVAK ČR Oldřicha Vlasáka se slova ujal předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. „Jak všichni víte, tématika vodárenství na Zlínsku rezonuje v celé České republice. Jsem zlínský patriot a troufám si říct, že jsou na tom v současnosti naše vodárny, minimálně ekonomicky, nejlépe ve své historii,“ konstatoval Březík. Představil klíčové projekty, které společnost v posledních měsících dokončila. Zmínil se zejména o využití nové technologie úpravy vody, kterou VaK Zlín uvedl do provozu v Tlumačově. „Vhodnou kombinací filtrů jsme docílili stavu, kdy se vyskytují pesticidní metabolity v neměřitelných hodnotách. Naše řešení je ojedinělé v České republice a je ukázkou, jak efektivně odstranit cizorodé látky z pitné vody,“ doplnil Březík.

Dále předseda představenstva informoval, že společnost VaK Zlín v současnosti pracuje také na dalších významných investičních akcích: „Z rozpracovaných staveb bych chtěl zmínit modernizaci čistírny v Kašavě, která se nachází nad slušovickým vodním zdrojem, rekonstrukci čistírny v Luhačovicích a projekt rekonstrukce Vlárského vodovodu.“ A dodal, že jde o investice a projekty pro budoucnost vodárenství ve zlínském regionu ať už z pohledu ekologie a ochrany životní prostředí nebo posílení zásobování vodou z vlastních zdrojů.